11 Şubat Bize Sesleniyor

Türk siyasal tarihinin ve demokrat sağın çok önemli siyasi kurumu Adalet Partisi 11 Şubat 1961’de kuruldu. O dönem, darbe havası daha Türk siyasi semalarındaydı. Kara bulutlar demokrat sağ hareket üzerinden daha ayrılmamıştı. Bu puslu ve gri günlerde bir grup cesur demokrat siyasetçi, Ragıp Gümüşpala’nın liderliğinde bu hareketi sırtlayacak yeni bir siyasi partiyi kurmak üzere 11 Şubat 1961’de dilekçe verdiler.

Dönemin önemli bir gazetesine baktım. 11 Şubat 1961 tarihinde  Adalet Partisi’nin kurulduğuna dair bir satır haber yok. Ama gazete manşetten İşçi Partisi kurulmasına dair gelişmeyi manşetten haber yapmış. 12 Şubat günü ise, yani bir gün sonra gazete manşetten verdiği haberde, Türkiye’de altı yeni parti kurulduğunu duyuruyor. Aralarında sondan ikinci sırada Adalet Partisi’nin adı var. Diğer gazeteler ise Adalet Partisi’nin kuruluşunu haber bile yapmamış.

Peki, o dönemin Adalet Partili genç ve dinamik siyasetçisi Süleyman Demirel’in Adalet Partisi’ne genel başkan seçilmesi gazetelerde yer almış mı? Bu sorunun cevabı için, gazetelerde liderimiz rahmetli Demirel’in genel başkan seçildiği 28 Kasım 1964 Adalet Partisi kongresiyle ilgili haberleri aradım. Çok az ve yanıltıcı haberlerle devam edildiğini gördüm. Adalet Partisi iktidara, liderimiz Demirel başbakanlığa o kadar yakınken, bu gelişme de yok sayılmış.

Bir siyasi hareket, büyük bir potansiyele sahipse inanın ilk yaptıkları onu görünmez kılmaktır. Hindistan’ı bağımsızlığa taşıyan Gandi de kendi siyasi tecrübesine binaen bu tespitte bulunmuştu. “Önce seni görmezden gelirler…” Bugün içinde bulunduğumuz duruma ne kadar da benziyor. “Birileri” yine merkez sağın siyasi kadrolarını yok sayma, görünmez kılma çabası içinde.

Ama Adalet Partisini ve liderimiz Demirel’i görünmez kılma çabası o zaman halkta bir karşılık bulmadı. O zaman Türk halkı, demokrat sağın yeni siyasi kurumu ve yeni siyasi liderini bağrına bastı. 1965 Ekim ayında, seçim meydanlarında Adalet Partisi ve Süleyman Demirel fırtınası, gazetelerin artık yok sayamayacağı biçimde esmeye başladı.  10 Ekim’de de Adalet Partisi %60’a varan oy oranı ile tek başına iktidar olmuştur. Bugün de, tüm yok sayma çabalarına rağmen, Türk Halkı demokrat sağı bağrına basmaya hazır.

Adalet Partisi’nin 1965’te başlayan iktidarı Türkiye’nin en önemli kalkınma ve demokratikleşme dönemidir. Adalet Partisi’nin ve liderimiz Demirel’in, demokrasi yolunda,  kalkınma yolunda, müreffeh Türkiye için geceli gündüzlü çalışmaları hem Türkiye’nin bir altın çağ yaşamasını sağlamış, hem de Türk halkında güçlü bir siyasi karşılık görmüştür. Bunun sonucu olarak Adalet Partisi ve liderimiz Demirel,  1969 seçimlerinden de siyasi bir zaferle çıkmıştır.

Bu altın dönem, ancak demokrasi karşıtı girişimlerle kesintiye uğratılabilmişti. Siyasi hareketimiz 12 Mart 1971’de yine bir başka darbe ile halka rağmen iktidardan ve hizmet mücadelesinden uzaklaştırılmıştı.

Adalet Partisi geleneği, merkez sağ hareketin atar damarıdır. Bu siyasi kurumun ve liderimiz Demirel’in bu meşakkatli süreç içinde yürüttüğü mücadeleden bugün daha fazla öğrenmeliyiz. Türkiye’nin yine bize çok ihtiyacı var.

One thought on “11 Şubat Bize Sesleniyor

  1. Mehmet TAŞPUNAR

    Hocam saygılar sunuyorum yüreğinize sağlık,bizimde sizlere ihtiyacımız var,özellikle bu halk ve Ülkenin.Allah a amanet olun.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *