BUNLAR ANLAŞMIŞLAR !

Amerikan Devleti  İran’la Anlaşmış, Trump’a tuzak kurmuş. Bir taşla iki kuş.  İran’ı güçlendirip, zararlı işler yapmamasını garanti altına alırken, Trump’ı da seçim kazanamaz hale getirmek istiyorlar.

İran’da rejim, ekonomik dar boğaz içinde sallanan iç siyasal zemini ABD desteği ile sağlamlaştırma gayreti içinde.

Size bir senaryo. Senaryo deyince hemen küçümsemeyin. Bu tür spekülasyonlardan başka konuyu anlamaya, ya da anlamlandırmaya yarayacak başka enstrüman yok. O nedenle senaryo sözüne burun kıvıranlar kusura bakmasın.

ABD’de Trump’ın başına gelen, başka hiçbir başkanın başına gelmemiştir. Önce Rus ajanı iddiası, şimdi de gücünü kötüye kullandın diye azledilme. Kongre ilk defa bir başkan için azil kararı verdi. Gerekçe yine uyduruk. Azil kararının Senato’dan geçemeyeceği ve Trump’ın seçimleri tekrar kazanabileceği ortaya çıkınca bu sefer Süleymani komplosu.

Pentagon İran’da rejimle anlaşmış. Anlaşmanın İran tarafına Süleymani’nin öldürülmesini kabul etmek düşmüş. ABD ise İran’ın füze saldırısını sineye çekerek İran’ın prestijini artırmayı kabul etmiş. Bu arada Büyükelçilik baskınıyla Trump seçim öncesi korkutulmuş ve Süleymani’yi öldürme kararını vermeye zorlanmış. Sonrasında da, İran uyduruk bir füze saldırısı yapınca (17 füze bir üsse atılmış. Dört çukur var. Hiçbir zarar yok. Ne uçak ne insan kabı söz konusu. Diğer saldırı yapıldığı iddia edilen üsse değen füze yok) Pentagon, “Efendim hiç can kaybı yok, Ayrıca İran’la savaşmamız mümkün değil demiş”. Başkan İran karşısında geri adım atmaya zorlanmış. Amerikan seçmeni Trump’tan 17 füzeye karşı 117 füze beklerken, Trump İran’a barış çağrısı yapmak zorunda kaldı. İlk açıklamalarının (52 hedef, kültürel varlığını vururuz falan) hepsini yutmak zorunda bırakıldı. Trump için çok büyük bir itibar kaybı. Seçimlerin sonucunu çok olumsuz etkileyecek bir siyasi olumsuzluk.

Öte yandan İran’ın tehlikeli adamı yok edildi. İran bu bedeli ödemeyi kabul etmiş. Timsah gözyaşları dökenler, arkada iktidarı kurtarmak ve Ortadoğu’da ABD’nin desteğini almak için yeni bir ahlaksız anlaşma daha yapmışlar. Suudi Arabistan rahatlatılmış. İsrail için garantiler alınmış.

Özet Türkiye çok daha dikkatli olmak zorunda. Örümcek ağı daha kararlı biçimde örülüyor. Ağa takılmamak artık daha büyük dikkat ve maharet gerektiriyor.